Posljednjih godina prirodni dezodoransi sve su popularniji jer ljudi sve više traže zdravije proizvode za osobnu njegu. Zbog toga smo napisali ovaj blog kako bi vam na što jednostavniji način objasnili zašto je znojenje važno, što su prirodni dezodoransi, njihove prednosti i zašto bi ih trebali početi koristiti.
Što je znojenje i zašto je važno?
Iako na znojenje uvijek gledamo kao na nešto negativno zapravo je izuzetno važno za nas i od njega imamo jako puno koristi.
Znojenje je fiziološki proces kojim se organizam hladi i regulira tjelesna temperatura, odnosno oslobađa se višak topline. Pri izbijanju na površinu kože, znoj postupno isparava i tako odnosi toplinu iz tijela. Znojne žlijezde imaju glavnu ulogu u znojenju jer one proizvode i luče znoj.
Razlikuju se dvije osnovna vrste znojnih žlijezda:
- ekrine – aktivne su cijeli život. Imamo ih po cijelom tijelu, a najviše na stopalima i dlanovima. Izlučuju vodenasti znoj bez mirisa koji pomaže u regulaciji tjelesne temperature kroz isparavanje.
- apokrine – aktiviraju se u pubertetu. Ima ih manje, a najgušće su raspoređene u predjelu pazuha. Povezane su uz emocionalne reakcije poput stresa ili uzbuđenja. Zbog toga se kada smo nervozni ili pod stresom u području pazuha razvija neugodan miris.
Osim što regulira tjelesnu toplinu, znojenje ima još neke dobrobiti za naše zdravlje: izbacuje toksine iz organizma, doprinosi bržem gubitku kilograma i osigurava dobro raspoloženje kada se izlučuje tijekom vježbanja.
Zbog toga nemojte sprječavati znojenje nego neutralizirajte neugodne mirise i uživajte u zdravlju.
Dezodoransi i antiperspiranti
U svakodnevnom životu velika većina nas koristi neku vrstu kozmetičkih proizvoda. Jedan od onih osnovnih je i dezodorans. Posljednjih godina sve više pazimo što stavljamo na kožu, pogotovo kada je riječ o proizvodima koje koristimo više puta dnevno. Preventivno pokušavamo izbjeći proizvode koji mogu pridonijeti trovanju organizma i razvoju bolesti. Na žalost, danas je nemoguće izbjeći štetne tvari i njihov utjecaj, ali možemo smanjiti njihovu primjenu te samim time i njihov utjecaj na naše zdravlje. Zbog toga je od izuzetne važnosti da u svakodnevnu higijenu uvrstitimo prirodne dezodoranse. Iako imaju slično djelovanje, dezodoransi i antiperspiranti nisu isti proizvod.
- Dezodoransi – neutraliziraju neugodne mirise koje stvaraju bakterije na našim pazusima, ali ne sprječavaju znojenje.
- Antiperspiranti – blokiraju znojenje djelovanjem na znojne žlijezde.
Štetni sastojci u dezodoransima
Kako bi se osvježili i spriječili nastanak neugodnih mirisa dezodoranse ponekad nanosimo i više puta dnevno. Ako koristimo antiperspirante ili obične dezodoranse oni mogu sadržavati sastojke koje direktno ulaze u naš krvotok. Prilikom odabira dezodoransa trebamo paziti da ne sadrže:
- Aluminijeve soli – blokiraju znojenje.
- Parfeme – prikrivaju, a ne nutraliziraju, neugodne mirise i sadrže alergene.
- Alkohol – isušuje kožu i može biti agresivan za osjetljivu kožu pazuha.
- Parabeni – jaki konzervansi koji produžuju rok trajanja proizvoda do nekoliko godina.
- Triklosan – endokrini blokatori koji su sumnjivi za zdravlje.
- Soda bikarbona – iako je potpuno prirodna ima visoki pH od 9 pa oštećuje kožu koja je zbog toga izloženija infekcijama i osipu.
Provedena su istraživanja o utjecaju sastojaka iz dezodoransa na zdravlje ljudi. Neka istraživanja su pokazala da aluminij iz antiprespiranatna koji se upija u kožu može imati učinke slične estrogenu. Poznato je da estrogen potiče rast stanica raka dojke pa neki znanstvenici smatraju da aluminijevi spojevi iz antiperspiranta mogu uzorkovati rak dojke.
Kako bi se produžio rok trajanja proizvoda, u nekim dezodoransima se kao konzervansi koriste parabeni. I oni kao i aluminij oponašaju učinke estrogena u tjelesnim stanicama. Dokazano je da su parabeni pronađeni u tumorima dojki, ali još uvijek nema izravnih dokaza da uzrokuju rak dojke.
Iako još nije znanstveno potvrđena povezanost između korištenja antiperspiranta koji sadrže aluminij i parabene i povećanog rizika od raka dojke mnogi znanstvenici upozoravaju na oprez prilikom korištenja takvih proizvoda.
Ostali navedeni sastojci mogu se ponašati kao endokrini disruptori koji oponašaju djelovanje hormona ili mogu poremetiti hormonalne funkcije.
Iako niti jedno istraživanje nije jasno pokazalo direktnu povezanost između sastojaka koji se nalaze u antiperspirantima i konvencionalnim dezodoransima i opasnosti za zdravlje ljudi, da li ste spremni riskirati? Danas postoje mnogi aktivni sastojci koji su biljnog podrijetla i koji nikada nisu bili upitni za ljudsko zdravlje. Na vama je da odlučite što je najbolje za vas.
Divlji Cvit prirodni dezodoransi
Zbog svega navedenog u Divljem Cvitu osmislili smo 100% prirodne dezodoranse:
Oba dezodoransa neutraliziraju neugodne tjelesne mirise putem 3 prirodne aktivne komponente.
- Soft Decalact Deo MB – prirodna aktivna mješavina vrlo je učinkovita protiv bakterija koji uzrokuju neželjene tjelesne mirise. Ima trenutno djelovanje, a rezultati in vivo studije dokazuju 24-satnu aktivnost dezodoransa.
- Deo CW 90 – izuzetno učinkovita aktivna komponenta koja se bazira na cinkovoj soli ricinoleinske kiseline. Neutralizira neugodne mirise bez začepljivanja pora, pružajući dugotrajnu zaštitu.
- Triethyl Citrate – Organski spoj koji se dobiva iz limunske kiseline. Zbog antimikrobnih svojstva sprječava rast bakterija koje uzrokuju neugodne mirise razgradnjom znoja.
Prednosti 100% prirodnih dezodoransa iz Divljeg Cvita
- Osim što divno mirišu, oba dezodoransa osigurati će vam zaštitu i osjećaj svježine.
- Njegovati će osjetljivu kožu pazuha, hidratizirati će ju i spriječiti nastanak iritacija.
- Lagana i brzo upijajuća formulacija sa biljnim aktivnim komponentama neće ometati znojenje, apsorbirati će vlažnost i neutralizirati neugodne mirise.
- Ne ostavljaju bijele tragove čak ni na tamnoj odjeći.
- Namijenjeni su svima koji traže nježnu ali ipak učinkovitu zaštitu za posebno osjetljivo područje pazuha.
Period detoksikacije pazuha
Prestankom korištenja antiperspiranta ili klasičnih dezodoransa započinje proces čišćenja te bi moglo doći do pojačanog znojenja i neugodnog mirisa. Zbog toga je potrebno napraviti detoks pazuha kako bi olakšali i ubrzali cijeli proces. Inače proces čišćenja traje oko mjesec dana.
3 koraka za detoksikaciju pazuha:
- Antibakterijski sapun – prvi korak obuhvaća temeljito pranje pazuha s Antibakterijskim sapunom koji sadrži zelenu glinu i eterično ulje čajevca koji je prirodni antiseptik.
- Šećerni pilinzi za tijelo – bilo koji piling iz Divljeg Cvita biti će savršen za nastavak detoksikacije. Njegova prednost je što će napraviti fizički, a ne kemijski piling kože kako bi se spriječila iritacija. Sitna zrnca šećera nježno će ukloniti mrtve stanice kože i pripremiti ju za sljedeći korak.
- Losion za tijelo Smilje Naranča – laganim kružnim pokretima umasirajte ga u pazuhe i stavite da djeluje preko noći. Iako je nježne teksture ima jaku moć hidratacije pa omogućava koži pazuha da se odmori i diše.
Ako volite svoju kožu i želite joj pružiti najkvalitetniju zaštitu uvijek odaberite Divlji Cvit 100 % prirodne dezodoranse.